Пролет иде и е време за какво? ДИЕТИ!

Защо настръхвам като чуя тази дума и има ли друг начин да свалим мазнини, да изглеждаме/да се чувстваме добре или и тази година сме обречени да се жертваме за да можем да облечем без притеснение бански на плажа?

Доста важна тема, с оглед на температурите навън… Идва моментът, в който ще трябва да облечем нещо с къс ръкав! О не…Имаме още 1-2 месеца и край, всичко свършва, няма време, трябва да се СВАЛЯ! Подайте насам тази апетитна маруля… 😀

diet

Така… Да започнем от най-най-дразнещата част. Замислете се, всеки има по един приятел, който яде главно пица, спагети, шоколади и суши (ама не с риба, а от това модерното с киселите краставички и панирани пилешки крилца) и не качва и кило! Всички тайно мразим този приятел, а самият той, особено ако е мъж, отчаяно се опитва да изяде каквото види само и само да качи някой килограм. Ако е жена, тя демонстративно си поръчва XL пица с три вида сирена и брауни, докато ние се опитваме да отделим крутоните от Цезар салатата… Ще се съгласите, че това си е доста дразнещо само по себе си… къде е логиката? Нали като ядем качваме, като не ядем не качваме, защо тогава тази несправедливост, какво става и каква световна конспирация е това? Ще обясня малко по-надолу къде се крие ключа от тази палатка :P

Тъй като от доста време съм в спортните среди (като професионален състезател – свидетел от първа ръка как рязко се сваля/качва за категория), но и във фитнес средите като човек, който просто тренира и води тренировки, мога смело да твърдя, че темата за “диетите” е една от най-обсъжданите в СВЕТА (особено по това време на годината)! Държа да отбележа, че съм изпробвала почти всеки хранителен режим, който съществува на нашата планета (в последователност на периодите от живота ми):

1. T.нар. “Зърнена диета” – ядеш каквото зърнеш (без много да се замислям, просто ядях каквото ми се яде). След като четете тази статия, най-вероятно вече по някаква причина сте минали този период и сте започнали да търсите други варианти за доставяне на “гориво” за тялото, а ако не сте, обмисляте да го направите 😉 Честно казано, аз започнах да се интересувам, просто защото видях каква промяна имах чисто във виншния си вид ( доста кифленско и повърхностно, но пак е начало 😉 )

2. Ниско-въглехидратно високо-мазнинно – месо, авокадо и ядки до припадък, а при гледката на картроф или филия хляб пребледнявах и излизах от стаята за да не се изкуша да хапна хапката, която да провали труда на живота ми…

3. Бодибилдинг хранене (по 6 пъти на ден) – ям задължително в 6:28 сутринта, за да може последното ми хранене да е в 21:28, 32 минути преди да си легна! Всяка хапка е премерена в порции, не излизам от вкъщи без кутийка храна или прекарвам 38 минути в заведението докато разпитвам сервитьора сигурен ли е, че този омлет не е пържен с олио и го заплашвам, че ще вляза в кухнята да инспектирам дали зехтина наистина е от органичните девствени маслини, които той твърди, че ползват. Ми някак няма честни очи това момче, как да му се доверя??

(добре де, преувеличавам малко тук, но като цяло си бях доста натоварваща хахах)

4. Тъпчене (не винаги, но при мен главно – със здравословни храни), последвано от насилствено гладуване предизвикано от вината, че съм се натъпкала като прасе :D – любимия ми период… след като човек започне да се интересува от здравословно хранене, често минава през този момент, защото вече знае, как всяка една храна се отразява по определен начин на външния му вид. Когато много се концентрирамe върху това, започвамe упорито да се храним “по режима”, който ни дава най-добри външни резултати и знаем, че ако кривнем, мазнинките ще ни нападнат, ще ни обсебят паласките/дупето и пак ще станем омазнените си версии, които не бихме завели на плажа с този по-горния приятел, който тъпче спагети с нутела по цял ден и не надебелява. Съответно толкова упорито спазваме “диетата”, че в момента, когато се случи нещо емоционално, губим контрол и изяждаме нечии остатъци от дюнера, който до преди минути сме заклеймявали като най-опасното хранително зло и абе как въобще някой се докосва до тази мазнотия?

5. Периодично гладуване или “Intermittent fasting (то се практикува по определени протоколи от 16, 20, 24, 30 часа¹) – мисля да отделя цяла статия за това, но този начин на хранене всъщност се оказа доста добър за мен, въпреки, че с години съм го избягвала. Всъщност един от хората, които ме вдъхновиха да пробвам беше Инес Субашка, нейната платформа InspiredFitStrong (http://inspiredfitstrong.com/) и нейните статии относно периодичното гладуване (и въобще храненето като цяло, страхотен човек, специалист и вдъхновител!) Искрено вярвах, че с моите тежки тренировки, ако не ям в продължение на толкова часове, ще ми се вие свят по цял ден, мускулите ми ще се свият и съсухрят, направо ще изчезнат, а някой ще трябва да ми събере с метла и лопатка остатъците кости и руса коса от пода! След това, в момента, когато вече мога да ям, ще си навра главата в хладилника, ще мина в режим 1: “Зърнена диета” и ще опостуша всичко по пътя си.

img_0674 -> Преди/След периодично гладуване 😀

6. Кетонната диета – (менюто е съставено от 80% мазнини – 15% протеин – 5% въглехидрати). Определено има страшно много изследвания в подкрепа на този вид хранене, особено при хора, водещи заседнал начин на живот, да не говорим за огромния положителен ефект върху пациенти, болни от невро-дегенеративни заболявания или дори рак (тепърва започва да се изследва в подробности³). Аз лично съм я изпробвала за известно време, но е прекалено рестриктивна за мен и не мога да я поддържам в дългосрочен план ( това с ядките и авокадото ме натоварваше достатъчно още от Диета номер 2 )

7. 90-дневна диета/Разделно хранене с краен срок – И на този тип режими мисля да отделя отделна тема, понеже има мноого подробности, които искам да засегна, но ще кажа само едно… Това ми беше пробата с най-кратка продължителност в изброения арсенал от експериментаторски себетормоз 😀 На другите съм давала месеци и дори години шансове, но тези не издържаха и 2 седмици 🙂

По принцип нямам нищо против тези режими, стига човек да се чувства добре и да спазва дългосрочно и за постоянно, а това просто не съм го виждала до сега! Всеки един режим, който има краен срок, означава, че не може да бъде спазван дългосрочно и за постоянно, което го прави просто още една от “диетите”, от които ще си върнем свалените килограми и/или ще се разболеем.

И тук веднага се намесва коментара, който съм чувала поне 238 пъти: “Добре де ама Ванчето от работата, с 90-дневната диета/диетата на Ваня Червенкова и т.н. свали 18 килограма, направо не можах да я позная!”

Ще ви разкрия една тайна, и така ще си проваля шансовете да ви взема 98,90лв. за супер-хипер-мега индивидуален онлайн хранителен режим от една голяма част от бодибилдърите – защото щом ти си направил преса и имаш много яки преди/след снимки, това автоматично те прави експерт в тази област и ти мноого ги разбираш нещата! Нищо, че единствената информация, която имаш за платилия 98-те лева е колко тежи, дали яде месо, дали тренира и колко иска да свали 😉

article-2104620-11d87734000005dc-92_468x325

Иии тайната е… че реално с ВСЕКИ ЕДИН хранителен режим можем да свалим, стига да сме в отрицателен калориен баланс! Това значи да изразходваме повече калории, отколкото приемаме (ако приемем калорията за една обективна мерна единица, въпреки, че определено не е, но поради липса на други лесно измерими варианти, всички използваме нея). Не е “rocket science (както обичам да казвам в моментите, когато се направя на интересна и не ми дойде на ум хубаво българко съответствие като “квантова физика” или “висша математика”). Разбира се, че ще свалите с всяка една диета/режим, в която сте в този отрицателен баланс, дори да сте само на картофи, но ключовия въпрос тук е: Какво ще свалите? Замисляли ли сте се за това? Какво всъщност сваляме въобще като сваляме? Аз ще ви кажа… Или мускул или мазнини. А какво сваляме когато сме на картофи… главно мускул! Добре де, какъв е проблема с това, нали важното е да сваляме? (коментар, който съм чувала от доста жени: “Аз тия мускули и без това не ги ща, да не съм мъж? Искам ей така тука само малко да оформя ръцете иии каквото и да правя дупето не мога да го стегна, защо?!”) Проблема е, че мускула не е просто това, което помпаме за селфито в огледалото на фитнеса, мускула е това, което поддържа тялото ни живо и здраво и в колкото по-добра кондиция е той, толкова по-здрави и в цялостна кондиция ще сме ние!

Но да оставим картофите и селфитата на мира за малко, какво сме ги подхванали и двете все едно са злото, виновно за паласките ни… картофите те са страхотна храна, богата на страшно много ценни вещества! ( за селфито нищо хубаво не мога да кажа 😀 ) А и все пак кой себеуважаващ се бодибилдър ще ви препоръча да ядете само картофи или въобще разделно като цяло, никой!

В повечето средно-статистически бодибилдинг режими в основата на всичко стоят няколко принципа:

  1. Ако клиента иска да сваля мазнини и да се нацепи за лятото – въглехидратите, различни от зеленчуци, стават почти 0, като ако въобще ги има, ще са само и единствено след тренировка

  1. Ако клиента иска да качва маса – даваме му гейнер и го тъпчем колкото можем повече, като го караме междувременно да тренира само тежко

  1. Ако клиента иска просто да свали килограми и да може да качи 5 етажа без да се задъха, прилагаме стратегия от т. 1, но не толкова рязко

  2. Всички хранения се въртят около пилешко, яйца, броколи, риба, салата, и сега модерните киноа, чия и годжи бери 🙂

Е добре де, ясно, картофите и пицата са въглехидрат, значи ако караме само на пилешко с броколи, всичко ще е наред, нали? Ето главно протеин и зеленчуци?

16230378_592256927635556_2411774460559360000_n

Да, ама не! Проблема не е нито в пицата, нито в картофите, нито в пилешкото и броколите! Проблема е, когато отидем в някоя крайност и се концентрираме само върху една храна или върху само определените “одобрени” храни (които споменах по-горе). Аз също дълго време съм се придържала към храненията във фитнес средите и съм имала страхотни резултати, но бяха временни и не се чувствах добре като цяло, просто ми харесваше как изглеждам! Тук е момента да отбележа, че аз самата имам доста силна имунна система като цяло и съм имала късмета това да не ми се отрази в много резки промени в килограмите или сериозни болести (но пък както се хвалех на ляво на дясно как не боледувам никога, изведнъж се разболях от вирусен менингит, заради който бях в болничен 6 месеца).

За това сега ще ви разкрия и една друга тайна… Често пъти точно тези рестриктивни режими са причината на йо-йо ефекта, който изпитваме когато мине лятото. Винаги, когато лишаваме тялото от нещо, от което то има нужда, то рано или късно си наваксва, по един или друг начин. А обикновено начините след края на “диетата” са следните:

– Забавяне на метаболизма и рязко качване на килограми

– Обща отпадналост и липса на енергия не само за тренировки, ами за живот като цяло

– Депресии и необясними пристъпи на глад и неконтролируемо преяждане

– Падане на имунитета и съответно болести

Честно казано, за мен най-добрия хранителен режим е всъщност знаете ли кой? Този, който сте склонни да спазвате в дългпосрочен план и който ви дава резултатите, които искате (независимо дали ядете месо, картофи, чия или киноа)!

Е добре де, а кой е този режим в крайна сметка? Какво си пишем тук дългата статия и накрая нищо, за какво четох чак до тук?! Какво стана с този приятеля на спагетите с нутела, как така той не качва? Aaa?

Нека позная, без да хвърлям боб… Този приятел е главно мъж (но като цяло има и доста жени с тази орисия), той е или до 27-28 годишен или работата му изисква много движение през деня като цяло. Плюс това вероятно често боледува/има травми/не може да спи/има нисък тонус и енергия… Познах ли?

Фактите са си факти, всеки човек е страшно различен, и наистина има нужда от време и индивидуален подход за да открие неговия начин на хранене и движение (не говоря само за тренировки, всякакво движение, което ни харесва, защото без него и най-добрия хранителен режим няма да има резултат). Всеки търси лесния път и не иска да се задълбочава, защото все НЯМАМЕ ВРЕМЕ и това сега не ни е приоритет и т.н. и за това ниско-качествените бодибилдърските и рестриктивни режими винаги ще вървят… Но реално, това малко усилие, което ще вложим да опознаем себе си (с помощта на напътствията на един добър нутриционист и треньор), ще ни се върне стократно под формата на добро здраве, тонус, енергия, добра имунна система, която не се поддава често на болести, добър сън и цялостно възстановяване В КОМБИНАЦИЯ с готиното тяло, която искаме!

Призив! Освен ако не сте професионален спортист и нямате някаква краткосрочна цел, от която зависи кариерата ви (ако сте късметлия това да е контролирано от добър експерт по хранене и възстановяване, още по-добре, но като цяло не се инвестира много в това в България), не компрометирайте здравето си за сметка на външния вид! Просто защото ще страдате и ще съжалявате! Има и друг начин, просто всяко едно наистина стойностно и хубаво нещо става бавно, но удоволстивето от него е в пъти по-голямо кагато остане за постоянно!

Използвани източници и вдъхновяващи материали:

  1. Effects of intermittent fasting on markers of body composition and mood state
  2. Периодичното гладуване като инструмент за отслабване – Инес Субашка
  3. Ketogenic Diet and Cancer-a Perspective

7 thoughts on “Пролет иде и е време за какво? ДИЕТИ!

Add yours

  1. И аз съм на същото мнение, достигнато по същия начин, чрез изпробване на хилядите диети. В крайна сметка това е израстване, а тази статия е супер полезна за голям кръг от хора…. дано да достигне до повечето.

    Liked by 1 person

  2. Намирам много сходно развитие и периодизация в търсенето на “правилната формула “.Призив !Нека повече хора се доверят на хората,които са допускали грешки и са извървели дългия път до “златната среда”.Успех Наде!!!

    Liked by 1 person

  3. Знам отлично за какво пишеш и защо “не казваш нищо” накрая..
    НЯМА универсална диета.
    Крайностите са вредни и могат да се спазват до време.
    Най-добрата храна е: 1. Чиста 2. Местна 3. Сезонна 4. Нерагинирсна
    Минала съм по тоя път, но не с тези режими и сега… Ех, колко ми е добре сега! Няма диета, има ОСЪЗНАТО хранене, ежедневно движение (не тренировки в зала, бебето не ме дава 😀) и съм в някаква мегагига яка форма.

    Четох и се смях. Много хора няма да успеят да се огледат в статията, макар че са самото й олицетворение!

    💕

    Liked by 1 person

    1. Ей Ванче! Чак сега ти виждам коментара! Абсолютно си права и се радвам, че ти харесва! Ти си от малкото хора, които наистина си слушат тялото (и макар, че съм сигурна, че и ти си имаш периоди, в които то ти противоречи или пък нещо го заглушава) и знаят, че ключа от палатката е самонаблюдението и експериментирането. Малката Елия няма да се налага да се възстановява от наслагване на митове от типа на “Ако ядеш хляб, ще затъпееш” (истински случай на баща, който се притеснява детето му да не надебелее и му създава страх от тесто, който е превъзмогнат на около 30 чак) 😉 Дерзай! :*

      Like

Leave a comment

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑